Beskrivning
Nyzeeländsk spenat Neuseelaender
Lättodlad bladgrönsak som används likt vanlig spenat. Blötlägg fröna 1 dygn före sådd. Så i omgångar.
| Räcker till | 9 m |
Förodling
| Växtläge | Sol |
| Plantavstånd | 40-50 cm |
| Radavstånd | 80 cm |
| Sådjup | 1 cm |
| Förodling | april – juni |
| Direktsådd | maj – juni |
| Skördetid | juli – september |
4-5v före utplantering efter sista frost. Så glest på såjord. Täck tunt och håll fuktigt. Ställ varmt för groning. Efter uppkomst, ljust och svalare. Omplantera 1 planta/kruka med gödslad jord. Avhärda plantorna före utplantering.
Direktsådd/Plantering
När jorden blivit varm. Vattna i såfåran före sådd. Håll sådden fuktig. Groningstid 2-4v. Täck gärna med fiberduk.







