Beskrivning
Produktbeskrivning:Markana
Näringsrik och lättodlad märgärt. Ger hög skörd av 7 – 8cm långa baljor med välsmakande ärtor lämpliga för djupfrysning. Frisk sort och motståndskraftig mot sjukdomar. Lätt att skörda tack vare mindre bladverk, en del blad är omvandlade till klängen. Trivs i lucker jord men är ganska anspråkslös. Vattna vid torka. Odla ärtor på olika ställen i grönsakslandet varje år. De gödslar jorden.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pisum Sativum Markana |
| Höjd: | 80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 6cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 6cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 3cm |
| Antal frö: | 72st |
| Räcker till: | 3-4 m |







