Beskrivning
Denna vackra vildblomma är en idealisk samplanteringsväxt som inte bara lyser upp trädgården med sina blå blommor, utan också fungerar som näringskälla för humlor och vildbin.
Vårt tips: Förkultivera knippeklocka i kruka och plantera ut från mitten av maj.
Vildblommor från Samen Maier är förpackade i gräspapper – ett hållbart och särskilt miljövänligt material som tillverkas utan kemikalier och med betydligt lägre energi- och vattenförbrukning. Gräset som används växer snabbt och är en förnybar råvara.
| Odlingstid: | mars,april,maj,juni,juli |
|---|---|
| Plantavstånd: | 20 cm |
| Groningstid: | 1-2 veckor |
| Blomningsperiod: | juni,juli,augusti,september |
| Färg: | blåa toner,violetta toner |
| Artikelnr.: | SM-E03003 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9001502104624 |
| Tillverkarnr.: | E03003 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Krukor (ute) |
| Innehållet räcker till ca: | 15 plantor |
| Sådjup: | 0,5 cm |
| Växthöjd: | 20-60 cm |
| Plats: | sol till halvskugga, soligt läge, halvskugga |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Bivänlig |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Juli, Juni, Mars, Maj |







