Beskrivning
För färgstarka sallader eller som vacker dekoration på tallriken – den ätbara ekologiska krasseblomman ger variation och färg i köket.
- Innehåll räcker till ca. 12 plantor
- Tål skuggiga lägen bra
- Blad, blommor och frön är ätbara
- Smaken påminner om vattenkrasse
- Botaniskt namn: Tropaeolum majus
Observera:
Krasse trivs bäst i mager, torr jord i sol till halvskugga. Håll jorden fuktig under groningstiden.
Tips:
Så 3 frön per kruka eller 3–4 frön direkt i jorden i små grupper utomhus.
| Odlingstid: | mars,april,maj,juni |
|---|---|
| Plantavstånd: | 30 cm |
| Groningstid: | 14-21 dagar |
| Blomningsperiod: | juli,augusti,september,oktober |
| Färg: | mix,rösa toner,gula toner,orange toner |
| Artikelnr.: | SM-E00010 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9001502100053 |
| Tillverkarnr.: | E00010 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Innehållet räcker till ca: | 12 plantor |
| Sådjup: | 2 cm |
| Växthöjd: | 2-3 m |
| Plats: | soligt läge |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Juni, Mars, Maj |







