Beskrivning
Denna blomma tillför en särskild skönhet till rabatter och är ett måste i varje gammaldags trädgård. Den är en fantastisk snittblomma och trivs bäst i soliga lägen med mullrik, väldränerad jord.
Vårt tips: Klipp ner plantan efter blomningen för att främja en andra blomning på hösten. Låt även bladen sitta kvar över vintern – de skyddar plantan mot kyla.
| Odlingstid: | april,maj,juni,juli,augusti |
|---|---|
| Plantavstånd: | 50 cm |
| Groningstid: | 2-3 veckor |
| Blomningsperiod: | maj,juni,juli |
| Färg: | mix |
| Artikelnr.: | SM-E00033 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9001502100299 |
| Tillverkarnr.: | E00033 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Innehållet räcker till ca: | 10 plantor |
| Snittblomma: | ja |
| Sådjup: | 2 cm |
| Användning: | Snitt |
| Växthöjd: | 120 cm |
| Plats: | halvskugga |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Juli, Juni, Maj |







