Beskrivning
Röd solhatt är en flerårig, mycket dekorativ perenn för rabatt och snitt. Den är inte bara vacker att se på – den lockar dessutom till sig en mängd nyttoinsekter som bin, humlor och fjärilar.
| Odlingstid: | maj,juni |
|---|---|
| Plantavstånd: | 40 cm |
| Groningstid: | 2-3 veckor |
| Blomningsperiod: | juli,augusti,september |
| Färg: | rösa toner |
| Artikelnr.: | SM-E00034 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9001502100305 |
| Tillverkarnr.: | E00034 |
| Odlingsläge: | Direktsådd |
| Innehållet räcker till ca: | 6 plantor |
| Snittblomma: | ja |
| Sådjup: | 0,5 cm |
| Växthöjd: | upp till 80 cm |
| Plats: | halvskugga |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | Juni, Maj |







