Beskrivning
Den färgstarka zinniamixen ’Kaliforniska Jättar’ bjuder på ett fantastiskt färgspel i trädgården – från sommar till långt in på hösten.
- Innehåll räcker till ca 30 plantor
- För rabatt och snitt
- Klipp ofta – zinniorna skjuter gärna nya blommor
- Älskar värme och sol
- Botaniskt namn: Zinnia elegans
| Odlingstid: | februari,mars,april,maj,juni |
|---|---|
| Plantavstånd: | 30 cm |
| Groningstid: | 14 dagar |
| Blomningsperiod: | juli,augusti,september,oktober |
| Färg: | mix,rösa toner,gula toner,rosa toner,orange toner |
| Artikelnr.: | SM-E00029 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 9001502100183 |
| Tillverkarnr.: | E00029 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Innehållet räcker till ca: | 30 plantor |
| Sådjup: | 0,5 cm |
| Användning: | Rabatt & Snitt |
| Växthöjd: | upp till 80 cm |
| Plats: | soligt läge |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Februari, Juni, Mars, Maj |







