Beskrivning
Maskros passar utmärkt i sallader och har länge varit känd för sina läkande egenskaper. De klargula blommorna visar sig först under växtens andra år.
Info: Maskros räknas som en biodynamisk preparatväxt.
| Odlingstid: | april,maj,juni,juli,augusti |
|---|---|
| Plantavstånd: | 25 x 10 cm |
| Skörd: | februari,mars,april |
| Färg: | gula toner |
| Artikelnr.: | SAT-kr31 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 7640126481883 |
| Tillverkarnr.: | kr31 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Förkultivering |
| Sådjup: | 1 cm |
| Användning: | Insektsäng |
| Plats: | soligt läge |
| Certifieringar: | Ekologisk |
| Botaniskt namn: | Taraxacum officinale |
| Innehåll: | 1,25 g |
| Egenskaper: | Vintertålig, Certifierad ekologisk, Demeter, Bivänlig |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | April, Augusti, Juli, Juni, Maj |







