Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Sciadopitys verticillata Sternschnuppe |
| Storlek: | 25-30 C3 |
| Blomfärg: | Små oansenliga honkottar, senare bruna kottar |
| Blomningstid: | Maj–Juni |
| Doft: | Mild aromatisk doft vid beröring |
| Bladfärg: | Glänsande mörkgröna nålar i tydliga kransar; stabil vinterfärg |
| Höjd: | 150-300 cm |
| Bredd: | 1–1,5 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstort, konisk och kompakt trädform |
| Jord: | Väldränerad, lätt sur och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1–1,5 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Tålig: | Vindtålig |







