Beskrivning
Produktbeskrivning:vit, vintergrön, 15cm, maj-juni, sol, halvsk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Potentilla tridentata Nuuk |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 15 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Marktäckande |
| Lämplig till: | Kantväxt, rabatt, stenparti |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 30 cm |
| Antal / m²: | 11 st |
| Härdighet: | A |
| Övrigt: | Vintergrön |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 15 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Marktäckande |
| Lämplig till: | Kantväxt, rabatt, stenparti |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat |
| Planteringsavstånd c/c: | 30 cm |
| Antal / m²: | 11 st |
| Härdighet: | A |







