Beskrivning
Produktbeskrivning:En ny robust upprättväxande, kompakt sort. Upp till 30cm långa, doftande, buskiga blomblad som öppnar sig först gulgröna och förvandlas all eftersom till vita och sedan till mer rosa.
Atraktiv för fjärilar.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Confetti ® |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Confetti ® |
| Blomfärg: | Först vita senare mer rosa 30cm stora blommor |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Confetti ® |
| Blomfärg: | Spetsiga blomkoner 20cm i vitt med ljusrosa kanter |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Smala, medelgröna blad med tandad kant; höstfärg i varmt gult; unga grenar rödbruna |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, något upprätt och tätt växande buske |
| Jord: | Fuktig, näringsrik och väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







