Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosavit, storblo, 2-3m, juli-sept, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Pink Diamond |
| Blomfärg: | 20–30cm, stora och täta koner, rosavita som successivt övergår i djupare rosa under sensommaren |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, upprätt och kraftig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Stadstålig |







