Beskrivning
Produktbeskrivning:Baby Boomer F1
Medelhög planta med riklig avkastning. Ger mängder av små, söta och goda, röda, runda tomater på ca 7 – 10 gram. Odlas i större krukor, odlingsbädd eller lådor i växthus eller på varmt uteläge.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i krukor februari-april. Fyll krukorna med 2/3 planteringsjord och 1/3 såjord ovanpå. Håll sådden vid 22 – 25 grader, efter groning 18 – 20 grader och så ljust som möjligt. Utplanteras efter avhärdning i växthus eller på varmt frilandsläge när frostrisken är över. Uppbindes. Behöver ej tjyvas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum lycopersicum Baby Boomer F1 |
| Höjd: | 120cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 4 frö |







