Beskrivning
Denna underbara aster får stora, pionliknande blommor i en mild aprikos färg. Sorten heter Peony Chamois och passar bra både i rabatten och som snittblomma.
Odling av aster Peony Chamois: Så inomhus i såjord i mars-april. Så mycket grunt. Gror efter 10-18 dagar. Planteras om i plantjord. Plantera ut på växtplatsen när risken för nattfrost är över. Plocka bort vissnade blommor efter hand så gynnas fortsatt blomning. Sommaraster trivs i sol och halvskugga.
| Såperiod | Mars-April |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 100 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 50 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Callistephus chinensis |







