Beskrivning
Produktbeskrivning:Astrakansquash. Snabbväxande, runda, ljusgröna, små frukter. Smakrikt fruktkött med äppelkonsistens. Fin till ugnsbakning och råkost. Ranklängd 1-2 m.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cucurbita pepo F1 Round Beauty |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 70cm |
| Skördetid: | Augusti-September |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 70cm |
| Radavstånd: | 100cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 2-3cm |
| Antal frö: | 7 frö |







