Beskrivning
Brunnskrasse kan odlas både i jämnt fuktiga bäddar och i krukor. Den peppriga smaken ger en härligt pikant ton till sallader, soppor och många andra rätter.
Våra tips:
- Rekommenderat odlingsuppehåll: tre till fyra år
- Lågt näringsbehov
- Tålig mot frost
| Odlingstid: | maj,juni,juli |
|---|---|
| Plantavstånd: | 20 x 5 cm |
| Skörd: | året runt |
| Artikelnr.: | SAT-vs10 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 Paket |
| EAN: | 7640126486413 |
| Tillverkarnr.: | vs10 |
| Odlingsläge: | Direktsådd, Krukor (ute), Förkultivering |
| Sådjup: | 0,5 cm |
| Plats: | halvskugga |
| Botaniskt namn: | Nasturtium officinale |
| Innehåll: | 0,5 g |
| Egenskaper: | Certifierad ekologisk, Demeter |
| Tillgänglig som: | Portionsfrön |
| : | Juli, Juni, Maj |







