Beskrivning
Denna solros heter Spray mix och fröerna är framodlade och godkända av krav!
Spray mix är en låg sort som passar utmärkt i rabatten men kan också sås direkt i större urna. Ger kraftiga låga plantor med ca 10 cm i diameter stora blommor.
Odling av solros Spray mix: Så direkt på växtplatsen i maj-juni. Mylla 1-2 cm djupt. Kan även förkultiveras inomhus i maj för att ge kraftigare plantor och tidigare blomning. Gror efter 7-10 dagar beroende på temperatur.
| Artikel nr | 6468 |
|---|---|
| Såperiod | Maj-Juni |
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 50 cm |
| Växtavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Namn | Helianthus annuus |
| Krav | Ja |
| Räcker till |
Ca. 8-10 meter. |







