Beskrivning
Spanska jungfrun ’African Bride’
Med sitt sirliga bladverk och vita blommor med mörka ståndare och frökapslar är blomman söt och tuff på samma gång. Passar såväl i rabatten som i buketten. Frökapslarna är mycket dekorativa och användbara som torkade.
Spanska jungfrun ’African Bride’ är en ettårig och högväxande sommarblomma med vackra vita blommor med mörka ståndare och frökapslar. Sorten passar i både rabatt och bukett och den blir cirka 90 cm hög. Frökapslarna kan torkas och är mycket vackra som eterneller. Bladverket är grönt, sirligt och dilliknande och klär plantan i frisk grönska. De fjäderlätta blommorna sitter i skyar i toppen av de höga blomstjälkarna. Spanska jungfrun trivs i soliga lägen där jorden är näringsrik och väldränerad. Sorten kan både förodlas och direktsås men direktsådd på växtplatsen är att föredra för bästa resultat. Spanska jungfrun blommar från juli-september. Vattna och tillför näring under växtsäsongen.
Räcker till 6-7 m
| Latinskt namn | Nigella hispanica |
| Plantans höjd | 90 cm |
| Livslängd | 1-årig |
| Kännetecken | Eternell |
| Såmetod | Förodling/direktsådd |
| Färg | Vit |
Förodling
Sås glest på fuktig såjord. Håll sådden fuktig tills groning har skett. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Därefter ställs plantorna utomhus i skyddat läge för att sedan planteras ut på växtplatsen under sommaren.
Direktsådd
Så direkt på växtplatsen i maj-juni. Vattna såytan före sådd och håll sådden fuktig tills fröna har grott. Täck gärna sådden med fiberduk för att behålla fukten.
| Växtläge | Sol |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Förodling | april – april |
| Direktsådd | maj – juni |
| Skördetid | juli – september |







