Beskrivning
Produktbeskrivning:Matador
Stora, mörkgröna blad. Lämplig för odling under hela säsongen. Går sent i blom och är bra resistent mot bladmögel. Används färsk, kokt eller stuvad. Bra för infrysning.
Odling från frö:
Sås direkt på friland när jorden reder sig. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Sås i omgångar för tillgång hela säsongen men gör ett uppehåll i juli då plantan lättare går i stock. Bladen skördas efterhand. Kan även höstsås för tidig vårskörd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spinacia oleracea Matador |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 5-10cm |
| Skördetid: | Juni-September |
| Direktsås: | April-Juni / Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 5-10cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1-2cm |
| Antal frö: | 500 frö |







