Beskrivning
Produktbeskrivning:vit, maj-juni, 0,8-1,2m, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spiraea nipponica Snowmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta klasar längs grenarna, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Små, mörkgröna, ovala blad; tätt och friskt bladverk; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea nipponica Snowmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta klasar längs grenarna, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Små, mörkgröna, ovala blad; tätt och friskt bladverk; höstfärg i gult |
| Höjd: | 80-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea nipponica Snowmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta klasar längs grenarna, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Små, mörkgröna, ovala blad; tätt och friskt bladverk; höstfärg i gult |
| Höjd: | 80-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea nipponica Snowmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta klasar längs grenarna, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Små, mörkgröna, ovala blad; tätt och friskt bladverk; höstfärg i gult |
| Höjd: | 80-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







