Beskrivning
Produktbeskrivning:
grönvit, juni, krusiga gröna blad, 50-100cm, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Stephanandra incisa Crispa |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitgröna blommor i små, luftiga klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Krusiga, djupt flikiga blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange; fint bågböjt grenverk |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och mattbildande buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig |
| Latinskt namn: | Stephanandra incisa Crispa |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitgröna blommor i små, luftiga klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni |
| Bladfärg: | Krusiga gröna blad |
| Höjd: | cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och mattbildande buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig |
| Latinskt namn: | Stephanandra incisa Crispa |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitgröna blommor i små, luftiga klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Krusiga, djupt flikiga blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange; fint bågböjt grenverk |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och mattbildande buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig |
| Latinskt namn: | Stephanandra incisa Crispa |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitgröna blommor i små, luftiga klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Krusiga, djupt flikiga blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange; fint bågböjt grenverk |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och mattbildande buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig |
| Latinskt namn: | Stephanandra incisa Crispa |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitgröna blommor i små, luftiga klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Krusiga, djupt flikiga blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange; fint bågböjt grenverk |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och mattbildande buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig |
| Latinskt namn: | Stephanandra incisa Crispa |
| Blomfärg: | Grönvit |
| Blomningstid: | Juni |
| Bladfärg: | Krusiga gröna blad |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och mattbildande buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig |
| Latinskt namn: | Stephanandra incisa Crispa |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitgröna blommor i små, luftiga klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Krusiga, djupt flikiga blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange; fint bågböjt grenverk |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och mattbildande buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig |
| Latinskt namn: | Stephanandra incisa Crispa |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitgröna blommor i små, luftiga klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni |
| Doft: | Mild, diskret blommig |
| Bladfärg: | Krusiga, djupt flikiga blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange; fint bågböjt grenverk |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och mattbildande buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig |







