Beskrivning
Kraftigväxande planta med dubbla blommor i röda, rosa, gula och vita färger. Kan i skyddade lägen fröså sig och återkomma år från år.En fröpåse innehåller fröer som räcker till ca 40 plantor.
| Artikel nr | 6012 |
|---|---|
| Såperiod | Jan-Juli |
| Blomningstid | Aug-Sep |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 200 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 40 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Vetenskapligt namn | Alcea rosea |
| Räcker till |
ca. 40 planter. |







