Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, doft, juni-juli, 2-4m, gul höstfärg, sol, halvskugga, surjord, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Styrax japonicus |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla, vita klockformade blommor i hängande klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mellan, söt och lätt kryddig |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till elliptiska blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | 200-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gul höstfärg, surjord |
| Latinskt namn: | Styrax japonicus |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla, vita klockformade blommor i hängande klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 200-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gul höstfärg, surjord |
| Latinskt namn: | Styrax japonicus |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla, vita klockformade blommor i hängande klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mellan, söt och lätt kryddig |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till elliptiska blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gul höstfärg, surjord |
| Latinskt namn: | Styrax japonicus |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla, vita klockformade blommor i hängande klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mellan, söt och lätt kryddig |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till elliptiska blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | 200-400 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 250 – 300 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gul höstfärg, surjord |







