Beskrivning
Produktbeskrivning:
cremevit, doft, 2-3m, maj-juni, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Sterntaler (Primrose) |
| Blomfärg: | Medelstora klasar i krämvit till svagt gul ton |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Stark, söt fyllig syrendoft |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 220 – 260 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Sterntaler (Primrose) |
| Blomfärg: | Medelstora klasar i krämvit till svagt gul ton |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Stark, söt fyllig syrendoft |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 220 – 260 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Sterntaler (Primrose) |
| Blomfärg: | Medelstora klasar i krämvit till svagt gul ton |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Stark, söt fyllig syrendoft |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 220 – 260 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Sterntaler (Primrose) |
| Blomfärg: | Medelstora klasar i krämvit till svagt gul ton |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 220 – 260 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Syringa vulgaris Sterntaler (Primrose) |
| Blomfärg: | Medelstora klasar i krämvit till svagt gul ton |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Stark, söt fyllig syrendoft |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 220 – 260 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







