Beskrivning
Produktbeskrivning:Stora, orange blommor med mörk mitt på långa rankor. Slingerväxt som odlas i spaljé eller liknande. Odlas som ettårig sommarblomma eller övervintrande inomhusväxt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Thunbergia alata Aurantiaca Oculata |
| Blomfärg: | Orange |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 20 frö |







