Beskrivning
Körsbärstomat ’Krebs Black Vega’ F1
Ekologiskt frö. En fast svart plommontomat med högt innehåll av antioxidanter. Mycket bra hållbarhet. Vattna regelbundet. Behöver tjuvas, dvs ta bort skott i bladveck. Sorten har ännu inte uppförts på den officiella sortlistan. Förädlarens referens VS 1-307.
Räcker till 2-3 plantor
| Latinskt namn | Solanum lycopersicum |
| Plantans höjd | 150-200 cm |
| Kännetecken | Växthus |
| Såmetod | Förodling |
| Färg | Svart |
| Växtläge | Sol |
| Plantavstånd | 50 cm |
| Radavstånd | 70 cm |
| Sådjup | 0.5 cm |
| Förodling | mars – april |
| Skördetid | juli – september |







