Beskrivning
Produktbeskrivning:Jewel Of Africa
Indiankrasse. Enkla blommor i stor, kontrastrik färgskala. Varierande ljusmönstrade blad. Mycket blomvillig. Utmärkt slingerväxt för spaljé och staket eller som marktäckare. Blommor och blad är ätliga och kan användas i sallader, som dekoration m.m.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord i april. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Kan även sås direkt på friland i maj – juni. Rensa regelbundet för längre och rikligare blomning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Tropaeolum majus Jewel of Africa |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 225cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 40 frö |







