Beskrivning
Produktbeskrivning:Lättodlad och rikblommande sommarblomma med stora, mörkt rosa blommor med mörkare ådring. Buskigt växtsätt med friskt grönt bladverk. Utmärkt i rabatt och som snitt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Malva trimestris Ruby Regis |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | April |
| Direktsås: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 60 frö |







