Beskrivning
Produktbeskrivning:
Vilma
En riktig kruktomat med kompakt och stabilt upprätt växtsätt för krukor och lådor. Ger mängder av små, röda, söta frukter. Odlas inomhus, i växthus eller på varmt uteläge.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i krukor februari – april. Fyll krukorna med 2/3 planteringsjord och 1/3 såjord ovanpå. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Håll sådden vid 22 – 25 grader, efter groning 18 – 20 grader och så ljust som möjligt. Utplanteras efter avhärdning i växthus eller på varmt frilandsläge när frostrisken är över. Busktomat. Stödjes vid behov. Behöver ej tjyvas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum lycopersicum Vilma |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 40 frö |







