Beskrivning
Produktbeskrivning:ljusrosa, gröngulvit brokiga blad, 1-1,5m, juni-juli, sol, halvskugga, zon 1-3 (4).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Weigela florida Nana Variegata |
| Blomfärg: | Ljusrosa |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Gröngulvitbrokig |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Weigela florida Nana Variegata |
| Blomfärg: | Medelstora, enkla, ljusrosa trumpetblommor i klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Ovala, grönblad med krämvit kant; tydligt brokiga; höstfärg i rött |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







