Beskrivning
Produktbeskrivning:Meteor
Spritärt som kan sås tidigt och ger tidig skörd. Man spritar ärtskidan och äter endast ärtorna. Skörda när baljan är ca 9 cm. Smaken är god, inte lika söt som hos märgspritärt. Bra sort i norra Sverige. Lämplig för infrysning. Trivs i mullrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Odla ärtor på olika ställen i grönsakslandet varje år. De gödslar jorden.
Direktsådd:
Tidigt, så fort jorden går att bruka. Vattna i såfåran före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott. Blötlägg fröna några timmar före sådd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Pisum sativum Meteor |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 6cm |
| Skördetid: | Juni-September |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 6cm |
| Radavstånd: | 40-50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 3-5cm |
| Antal frö: | 100st |
| Räcker till: | 5-6 m |







