Beskrivning
Produktbeskrivning:Whitney
Traditionell sommarblomma med sidenglänsande, enkla blommor i vitt, rosa och rött, vissa med mörkare teckning. Passar för rabatter och buketter. Mycket lättodlad.
Odling från frö:
Sås direkt på friland maj-juni. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Kan även förkultiveras inomhus i såjord i april-maj. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Placeras ljust och svalt efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Clarkia amoena Whitney |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 500 frö |







