Beskrivning
Produktbeskrivning:
Early Summer
Stora, graciösa blommor. Finstämd färgskala i rött, vitt och rosa med mörk mitt. Dillikt bladverk. Fin till snitt och rabatt.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord mars-april. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Placeras ljust och svalt efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Kan även sås direkt på friland när jorden blivit uppvärmd. Rensa regelbundet för längre blomtid. Stödjes vid behov.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cosmos bipinnatus Early Summer |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 75-100cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 125 frö |







