Beskrivning
Produktbeskrivning:Atal
Tidig sommarsort för färskkonsumtion och matlagning. Ljusgröna, mjälla, 30-40 cm långa stjälkar med lång, vit bas. Skördas under sensommaren och hösten.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Allium ampeloprasum (Porrum-gr.) Atal |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Förodling: | Mars-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 100 frö |







