Beskrivning
Produktbeskrivning:Luktärt i fina färger. Blommorna är inte så stora, men förekommer rikligt. Lämplig både för kruka och rabatt. Behöver stöd. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna och ge näring regelbundet. Klipp bort vissna blommor efterhand så blir blomningen rikligare. Blötlägg fröna ett par timmar före sådd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | lathyrus odoratus Old Spice Mix |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 45st |
| Räcker till: | 3-4 m |
| Egenskaper: | Doft |







