Beskrivning
Produktbeskrivning:En tidig sort med söt smak och oval form. Odla i växthus eller drivbänk och befrukta genom att försiktigt ta pollen från hanblomman med en fin pensel eller tops och stryk det i de uppsvällda honblommorna.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Citrullus lanatus Little Darling F1 |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 60cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 60cm |
| Radavstånd: | 60cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 5st |
| Räcker till: | 3-4 plantor |







