Beskrivning
Produktbeskrivning:
Blåklint Black Ball
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Centaurea cyanus Black Ball |
| Blomfärg: | Mörkt purpur |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 70-100cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Maj, Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100st |







