Beskrivning
Produktbeskrivning:Lättodlad sommarblomma. Täta, enhetliga buskar översållade av små, vita prästkragelika blommor med gul mitt. Rikblommande för lådor och kanter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Mauranthemum paludosum |
| Blomningstid: | Juni-Augusti |
| Höjd: | 25cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 300 frö |







