Beskrivning
Produktbeskrivning:
Vackert prydnadsgräs med plymer som pryder det ljusgröna bladverket. Mycket vacker i rabatt eller kruka. Fin till snitt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Panicum virgatum Fontaine |
| Blomfärg: | Graciösa plymer |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Flerårig |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-40 dagar |
| Sådjup: | 0,1cm |
| Antal frö: | 50st |







