Beskrivning
Produktbeskrivning:Aubergin ’Slim Jim’ (Solanum melongena ’Slim Jim’) är en dekorativ och rikgivande sort som ger långsmala, ljust lila till purpurlila frukter, cirka 15 cm långa, som växer i kluster. Plantorna har ett stadigt och attraktivt bladverk som varierar från mossgrönt till mörkt lila, där färgerna blir djupare ju soligare läget är. Fruktköttet är vitt, fast och helt bitterfritt med en delikat smak. ’Slim Jim’ trivs utmärkt i bäddar eller krukor på varma och skyddade platser, vilket gör den idealisk för både växthus och soliga utomhusmiljöer. Ett utmärkt val för både odling och smakupplevelse!
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum melongena Slim Jim |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 5 frö |







