Beskrivning
Produktbeskrivning:Låg. Finstämd blandning från nästan vitt till mörkt guldgult, samtliga med mörkare orange kronbladsspetsar. Blommorna är ätliga och blir fin dekoration till sallader och bakverk. Lättodlad rabatt- och snittblomma med lång blomtid.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Calendula officinalis Oopsy Daisy |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 30cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 15cm |
| Direktsås: | April-Juni / September-Oktober |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 15cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 75 frö |







