Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Skimmia japonica Rubesta ® |
| Blomfärg: | Små, enkla, vitrosa blommor i täta klasar, mörkröda knoppar; röda bär |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mellanstark doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, elliptiska blad; kraftig och tät; vintergrön |
| Höjd: | 50-90 cm |
| Bredd: | 50-90 cm |
| Läge: | Halvskugga till skugga |
| Växtsätt: | Låg, tät buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 – 90 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







