Beskrivning
Produktbeskrivning:Vackra, vallmolika blommor i en härlig blandning av klart lysande färger. Namnet kommer av att blommorna sluter sig framåt kvällen. Lättodlad sommarblomma för rabatter, kanter och lådor. Finflikigt, dekorativt bladverk.
Odling från frö:
Sås direkt på friland när jorden reder sig. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Så glest eller gallra för kraftigare plantor. Rensa efterhand för längre blomning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Eschscholzia californica |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,2cm |
| Antal frö: | 500 frö |







