Beskrivning
En lågväxande ringblomma med fyllda blommor i lysande orange färger. Det låga växtsättet gör den lämpad i framkanten av rabatter eller i urnor. Plocka gärna bort fröhusen efter hand, så gynnas fortsatt blomning. Fin också som dekoration i matlagning.
Odling: Så tunt direkt på växtplatsen i april-maj. Sådjup ca 1 cm. Så i rader eller rundlar. Gror efter 7-11 dagar beroende på temperatur. Kan även sås på hösten för tidig blomning nästa år.
| Namn | Ringblomma |
|---|---|
| Sort | Fiesta gitana mix |
| Latinskt namn | Calendula officinalis |
| Växttyp | Ettårig Blomma |
| Färg | Blandning |
| Läge | Soligt läge |
| Sådd | Direktsådd |
| Leverantör | Weibulls |
| Artikelnummer | 6109 hos Weibulls |
| Växttyp | Snittblomma |
| Utmärkelser | Fleuroselect Gold Medal Award Winner |
| Höjd | 30 cm |
| Hög/låg | Låg |
| Räcker till | Cirka 2 meter |
| Sådd | Så tunt direkt på växtplatsen i grupper eller rader. Sådjup ca 1 cm. Gror efter 7-11 dagar beroende på temperatur. |
| Avstånd | Radavstånd 25 cm, plantavstånd 5 cm. |
| Sådjup | 1 cm |
| Tips | Fin också som dekoration i matlagning. |
| Tider |
|
Latinskt namn: Calendula officinalis ’Fiesta Gitana Mix’
EAN: 7312360061090







