Beskrivning
Produktbeskrivning:Små och fasta vitkålshuvuden som kan skördas efter ca 2,5 månader. Upprepad sådd rekommenderas för kontinuerlig skörd av färska huvuden.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Brassica oleracea Beatrix F1 |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30-40cm |
| Skördetid: | September-Oktober |
| Förodling: | Mars-Juni |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30-40cm |
| Radavstånd: | 50-60cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 20st |
| Räcker till: | 15 plantor |







