Beskrivning
Produktbeskrivning:
grågrön, kopparröd höstfärg, 100/140cm, rosasilvriga plymer, sept-okt, sol, halvsk.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Purpurascens |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Grågröna smala, kopparröd höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Rosasilvriga plymer, senare silvervita |
| Höjd: | 100 / 140 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, rabatt, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 cm |
| Antal / m²: | 2 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, kopparröd höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Purpurascens |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Grågröna smala, kopparröd höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Rosasilvriga plymer, senare silvervita |
| Höjd: | 100 / 140 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, rabatt, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 cm |
| Antal / m²: | 2 st |
| Härdighet: | B |
| Krukstorlek: | 3,5L |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, kopparröd höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |







