Beskrivning
Produktbeskrivning:
grön m vit mittnerv, röd höstfärg, 170/200cm, vinröd silvriga plymer, sept-okt, sol.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Malepartus |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Gröna breda med vit mittnerv, röd höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Vinröda plymer, senare silvervita |
| Höjd: | 170 / 200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred, bågböjd, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, rabatt, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 90 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, röd höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Malepartus |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Gröna breda med vit mittnerv, röd höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Vinröda plymer, senare silvervita |
| Höjd: | 170 / 200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred, bågböjd, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, rabatt, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 90 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, röd höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Malepartus |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Gröna breda med vit mittnerv, röd höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Vinröda plymer, senare silvervita |
| Höjd: | 170 / 200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred, bågböjd, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, rabatt, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 90 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell, röd höstfärg |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |







