Beskrivning
Produktbeskrivning:
smal grågrön m vit mittnerv, 120/150cm, silvriga plymer, sept-okt, sol.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Kleine Silberspinne |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Grågrön, vit bladnerv, smalbladig |
| Färg, ax / vippa: | Silverlila |
| Höjd: | 120 / 150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 cm |
| Antal / m²: | 3 st |
| Härdighet: | B |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Kleine Silberspinne |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Grågrön, vit bladnerv, smalbladig |
| Färg, ax / vippa: | Silverlila |
| Höjd: | 120 / 150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Kruka, rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, väldränerat, torktålig, salttålig, ej vinterfukt |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 cm |
| Antal / m²: | 3 st |
| Härdighet: | B |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |
| Latinskt namn: | Miscanthus sinensis Kleine Silberspinne |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Bladfärg: | Grågröna smala med vit mittnerv, halmgul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Silvriga plymer, senare silvervita |
| Höjd: | 120 / 150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, fontänformad, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, rabatt, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 cm |
| Antal / m²: | 2 st |
| Härdighet: | B |
| Krukstorlek: | 3L |
| Övrigt: | Fin som snittblomma och eternell |
| Rotsystem: | Ytligt och kraftigt |







