Beskrivning
Produktbeskrivning:ljusrosa, doft, purpurröda blad, 150cm, aug-okt, sol, sk, A, Årets Perenn 2018.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Actaea simplex Pink Spike |
| Blomfärg: | Ljusrosa |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Purpurröd |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Brett, upprätt |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |
| Övrigt: | Årets Perenn 2018, fin som snittblomma |
| Latinskt namn: | Actaea simplex Pink Spike |
| Blomfärg: | Ljusrosa |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Doft: | Doft |
| Bladfärg: | Purpurröd |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Brett, upprätt |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt, woodland |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge, väldränerat |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 50 cm |
| Antal / m²: | 4 st |
| Härdighet: | A |
| Övrigt: | Årets Perenn 2018, fin som snittblomma |







