Beskrivning
Produktbeskrivning:Vackra röda blomhängen, upp till 40 cm långa. Spännnade växt lämplig för samplantering i rabatt, krukor och lådor. Dekorativ även som torkad.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Amaranthus caudatus Red Tails |
| Blomfärg: | Röd |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 70cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 0,2 cm |
| Antal frö: | 1000 frö |







